Autor: Andrea Šalková on February 04, 2010

Categories: 

Evanjelický pár chcel svoje deti vyučovať doma, no nemecká legislatíva im to zakázala. Preto požiadali o azyl v zámorí. Američania im ho s veľkou pompou udelili a škandál bol na svete.

Po dvoch rokoch naťahovačiek s nemeckými súdmi sa Uwe a Hannelore Romeikeovci so svojimi piatimi deťmi zbalili a odišli z nemeckého mestečka Bissigen do Morristownu v USA. Informoval o tom nemecký Spiegel.

Nekresťanské „fuj“ v škole

Začiatky prípadu Nemecko verzus Romeike siahajú do roku 2006, kedy manželia zobrali svoje tri staršie deti z verejnej školy. Aby nenasiakli anti-kresťanským videním sveta. Plánovali ich vyučovať doma v „pravom duchu“. Tu však nastal problém. Vyučovanie detí doma, tzv. homeschooling, je v Nemecku od čias Adolfa Hitlera ilegálny.

Nasledovali rána, kedy im na dvere klopali policajti a odvádzali deti do školy. Napriek protestom rodičov. Ich prípadu sa ujala organizácia Home School Legal Defense Assoication (HSLDA) a poskytli im právneho zástupcu. Po čase im navrhol, aby sa vysťahovali z krajiny. V roku 2008 tak aj urobili. O rok na to požiadali o azyl v Spojených štátoch, kde je homeschooling legálny. Takouto formou sa tu vyučujú takmer dva milióny detí.

K téme:
My všichni školou povinní
Jana Žitňanská: V školstve neexistuje jediná pravda

Amerika ešte nezažila takýto prípad. Väčšinou žiadajú o azyl ľudia z oblastí nepokojov a vojen. Prvýkrát udelili politický azyl dvom nemeckým učiteľom hudby a ich deťom z dôvodu prenasledovania. Stalo sa tak koncom januára tohto roku. Imigračný sudca Lawrence Burman sa pre HSLDA vyjadril, že „ľudia, ktorí chcú svoje deti vyučovať doma, sú špeciálnou sociálnou skupinou, ktorú sa nemecká vláda snaží utláčať.“

Zahanbená banánová republika

Fanúšikovia homeschoolingu v Nemecku týmto rozhodnutím slávia víťazstvo. Právny zástupca Romeikeovcov Mike Donnelly sa dokonca vyjadril, že rozsudok je „zahanbením Nemecka“. Niektorí prívrženci individuálneho štúdia zašli až tak ďaleko, že krajinu prirovnali k Číne či Južnej Kórei, kde sa vo veľkom porušujú základné ľudské práva.

Voči obvineniam sa strhli protesty. Predseda Asociácie nemeckých učiteľov Josef Kraus s udelením azylu nesúhlasil. Pre Time sa vyjadril, že toto rozhodnutie „robí z Nemecka banánovú republiku“ bez demokracie a s vlastnými pravidlami. Na obranu povinnej školskej dochádzky povedal, že homeschooling ochudobňuje deti o dôležité socializačné momenty. „Žiadny rodič nemôže ponúknuť (dieťaťu) takú šírku vzdelania a nahradiť skúseného učiteľa. Deti tiež strácajú kontakt so svojimi rovesníkmi,“ dodal.

Slabý výber

Nie je celkom jasné, prečo r