Obrázok používateľa Imrich Gazda
Autor: Imrich Gazda, March 27, 2010

Kategórie: 

Tento týždeň si Deň počatého života asi najživšie pripomínali v Španielsku. Niet v Európe krajiny, kde by sa v poslednom období zvádzal dramatickejší zápas o život.

Koncom februára španielsky senát tesnou väčšinou hlasov schválil Zákon o reprodukčnom a sexuálnom zdraví a dobrovoľnom prerušení tehotenstva. Ešte predtým ho odobrila aj vláda a dolná komora parlamentu. V uliciach Madridu, Barcelony, Bilbaa a Sevilly ho 7. marca „prijali“ desaťtisíce protestujúcich.

Kráľovské rozhodnutie

Nový zákon zavádza vymyslené právo na potrat, rozširuje možnosti jeho vykonávania, čo spôsobí ich nárast, obmedzuje uplatňovanie výhrady vo svedomí a zavádza štátne propotratové vzdelávanie. Toto sú hlavné výhrady miestnych katolíckych biskupov a prolife organizácii. „Podľa tohto zákona nemám právo žiť pre to, že som ľudskou osobou, ale preto, že iná osoba mi dá, alebo odoberie toto právo,“ citovala agentúra Zenit Eduarda Hertfeldera, riaditeľa Inštitútu rodinnej politiky (IPF). V Španielsku pritom počet potratov rastie. V roku 2008 ich bolo vykonaných 115 812, kým rok predtým o 3 675 menej. Znamená to, že každý deň bolo na Pyrenejskom polostrove zabitých 317 detí. Najvyššie zastúpenie mali najzraniteľnejšie skupiny – imigrantky (43,7%) a dospievajúce dievčatá (8,83%).

Podľa novej legislatívy môže žena bez udania akéhokoľvek dôvodu ukončiť život svojho dieťaťa až do 14. týždňa tehotenstva. Už šestnásťročné dievčatá môžu o potrat požiadať bez vedomia svojich zákonných zástupcov, ak existuje riziko, že by títo ich „právo“ obmedzovali. „Jedným z najznepokojujúcejších rozmerov nového zákona je, že vzdelávanie stavia do služieb potratovej ideológie,“ uviedol na margo zákona generálny sekretár Španielskej biskupskej konferencie Juan Antonio Martínez Camino. Zákon nezastavila ani petícia s pol miliónom protestných hlasov.

A nezastavil ho ani španielsky kráľ Juan Carlos I., ktorý sa hlási ku katolíckej viere. Zákon pred niekoľkými dňami podpísal. Generálny sekretár biskupov jeho konanie ospravedlňoval slovami, že španielska ústava kráľa de facto zaväzuje podpísať každý zákon. „Morálne hodnotenie je iné ako v prípade poslanca, ktorý za zákon hlasoval, aj keď tak nemusel urobiť,“ uviedol jeho slová vatikánsky denník L´Osservatore Romano. V každom prípade španielsky kráľ nenasledoval príklad svojho kolegu, belgického kráľa Baldwina I., ktorý v apríli 1990 rezignoval, aby nemusel podpísať podobný zákon.

Hrdinovia však predsa úplne nevymreli. Joaquín Manuel Montero, vicestarosta mesta Paradas, neďaleko Sevilly vystúpil z vládnej socialistickej strany so slovami, že „nikdy nedopustí, aby sa jeho meno spájalo s organizáciou, ktorá legitimizuje smrť nevinných“.

Defensor pauperum

O hrdinstve a svedectve nevinnej krvi sa tento týždeň hovorilo aj v súvise s biskupom Oscarom Romerom. V stredu uplynulo presne tridsať rokov odvtedy, čo sansalvadorského arcibiskupa počas slávenia omše zastrelilo vládne komando. Viac tu. Salvádorská vláda pripustila svoju zodpovednosť až minulý rok. „Po tom, čo zasvätil všetok svoj život službe Bohu, sa Romero stal prorokom spravodlivosti a pokoja. Jeho homílie prenášané rozhlasom sledovala celá krajina, priatelia aj protivníci, pretože Romero hovoril pravdu, pretože to bol hlas ľudský, zbožný, bratský,“ napísal vo svojej knihe Oscar Romero – biskup medzi studenou vojnou a revolúciou francúzsky kardinál Roger Etchegaray, bývalý predseda Pápežskej rady pre spravodlivosť a pokoj.

Napriek tomu, že niektorí na arcibiskupa Romera podozrievavo zazerali, keďže mal blízko k ľavicovej teológii oslobodenia, je dodnes vzorom sociálnej angažovanosti cirkvi. Jeho smrť ako „ohavný kriminálny čin“ odsúdil aj pápež Ján Pavol II., ktorý v roku 1983 počas apoštolskej cesty do Salvádoru nečakane zmenil program, aby si mohol uctiť arcibiskupove ostatky uložené v sansalvadorskej katedrále. Proces jeho blahorečenia sa začal už v roku 1994, no dodnes nie je uzavretý.

Imrich Gazda

Foto: Flickr.com

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Sledujte nás aj na Twitter.com/postoy.

 
pošli na vybrali.sme.sk