BLOG Autor: Petra Ďurove, 17 november 2007

Napriek tomu, že nežná revolúcia značne ovplyvnila ďalší historický vývoj tak na Slovensku a v Česku ako aj v celej Európe, zo zahraničných študentov vie o nej niečo bližšie len málokto.

Na otázku, či tušia, aký sviatok sa oslavuje 17. novembra, odpovedali všetci opýtaní podobne ako nemecká študentka Karolina študujúca momentálne na Slovensku iba nesúhlasným pokrútením hlavy.

Karolina: Nie, vôbec nie. Viem len, že je to deň študentov, súvisí to nejako s tým, ale neviem presne.

A odkiaľ sa dozvedela o Dni študentov?

Karolina: Viem to, pretože ma príde navštíviť môj priateľ a všimla som si, že je vtedy sviatok…a chcela som sa pozrieť, či tam máme voľno. A potom som kdesi čítala, že to má niečo spoločné so študentmi, ale už som si o tom nezisťovala viac informácií.

Väčšina európskych krajín 17. november, teda oficiálny deň študentov neoslavuje. Výnimku tvorí Grécko, ktoré si v náš deň výročia nežnej revolúcie pripomína študentské povstanie z roku 1973. Povstanie proti gréckej vojenskej junte bolo krvavo potlačené. V ostatných európskych krajinách organizujú študentské dni zväčša jednotlivé zahraničné univerzity.

Čo je však zarážajúce, mnohí mladí Slováci – študenti vysokých škôl o tomto sviatku veľa nevedia. V ankete mnohí odpovedali podobne ako 22-ročná študentka Lucia, ktorá netuší, aký sviatok sa oslavuje 17. novembra, resp. aká historická udalosť sa s týmto dňom spája. Deň študentov neoslavuje, je to pre ňu vraj deň ako každý iný. 25-ročný študent Tomáš odpovedal: „17. novembra, pokiaľ viem, je výročie sviečkovej manifestácie, ktoré je spojené s pádom komunistického režimu v ČSR.“ No a na záver rozsiahla odpoveď 20-ročnej Heniky: „Je to deň boja za slobodu a demokraciu. Myslím, že išlo o akúsi "predohru" veľkých udalostí, ktoré nasledovali na konci roka 1989. Demonštrácia študentov s cieľom odstrániť komunistický režim. Demonštrácia bola pokojná, preto i nazvaná Nežnou revolúciou. U nás je to štátny sviatok, ale nie som si istá, priam o tom pochybujem, že sa to oslavuje vyslovene ako Deň študentov, oslavuje sa to skrátka ako Deň boja za slobodu a demokraciu. Samozrejme, vždy sa spomínajú študenti, čo sú vlastne naši rodičia, ale tento deň nechápem ako Deň študentov.“

Z odpovedí je jasné, že mnohí mladí si nie sú istí, v čom spočíva význam 17. novembra. Preto o ňom treba ešte veľa hovoriť, aby sa postupne dostal do povedomia všetkých Slovákov ako Deň boja za slobodu a demokraciu a súčasne Deň študentov.

Petra Ďurove

 
pošli na vybrali.sme.sk